ایران‌مشاوران

ایجاد فرصت برای کسب و کار شما

رنگ زرد در طراحی داخلی

چرخه رنگ و رنگ زرد در طراحی داخلی

حوزه معماری و طراحی داخلی

جدیدترین مقالات

html5 - css3
کاربردهای html و css در طراحی سایت
ادوب پریمیر
نرم افزار ادوب پریمیر پرو
رنگ زرد در طراحی داخلی
رنگ زرد در طراحی داخلی
مدیریت بازاریابی
مدیریت بازاریابی
فروش یا بازاریابی
فروش یا بازاریابی؟
تحلیل داده
تحلیل داده
لینکدین
اینستاگرام

sepideh.bazari.7@gmail.com

دوازده بخش چرخه رنگ شامل رنگ های اصلی، رنگ های مکمل و رنگ های ثانویه و ته رنگ های خود و سایه ها می باشد. چرخه رنگ دارای سه رنگمایه اصلی قرمز، زرد و آبی است. این سه رنگ اصلی رئوس یک مثلث متساوی الاضلاع در میان یک دایره را تشکیل می دهند. سه رنگمایه ثانویه نارنجی، بنفش و سبز بین دو رنگمایه اصلی قرار دارند و رئوس مثلثی دیگر را تشکیل می دهند. نارنجی-قرمز، نارنجی-زرد، سبز-زرد، سبز-آبی، بنفش-آبی و بنفش-قرمز شش رنگمایه رده سوم هستند. آنها از ترکیب یک رنگمایه اصلی و یک رنگمایه ثانویه بدست می آیند.

رنگ های مکمل
چرخه رنگ و رنگ زرد در طراحی داخلی 9

پیش از آنکه یاد بگیریم برای دستیابی به بهترین نتیجه چه رنگ هایی را به کار بگیریم، باید ابتدا بعضی اصطلاحات رنگ پایه را بدانیم. هر رنگمایه اصلی، مکمل و ثانویه در سطحی از اشباع کامل یا درخشندگی است و این در حالی است که هیچ سیاهی، سفید یا خاکستری به آن اضافه نشده باشد. ارزش رنگ یعنی روشنی یا تیرگی یک رنگ یا مقدار نسبی سفید یا سیاهی در یک رنگمایه است.

با اضافه کردن رنگ سفید به هر دوازده رنگمایه ارزش های روشنتری از رنگمایه بدست می آید برای مثال رنگ صورتی گونه ای از رنگ اصلی قرمز است. با اضافه کردن سیاه و خاکستری به یک رنگمایه، ارزش های تیره تری از رنگمایه بدست می آید که آن را سایه می نامند. بنفش بور گندمی یا شاه بلوطی، سایه ای از رنگ قرمز است.

در تصاویر قرار گرفته در این مقاله رنگ زرد در چرخه رنگی نمایش داده شده است. در مقالات بعدی به مابقی رنگ ها می پردازیم.

رنگ زرد در چرخه رنگ
چرخه رنگ و رنگ زرد در طراحی داخلی 10

رنگ زرد سرزندگی را به سایر رنگ ها اضافه می کند و ته رنگ های گرم در کنار رنگ زرد شفاف تر به نظر می رسند و به رنگ های سرد زندگی می بخشد، بنابراین، رنگ زرد در طراحی داخلی، تاثیر بسزایی دارد.

زرد در طراحی داخلی
زرد در طراحی داخلی | ایران مشاوران

زرد یک رنگ مطلوب در خانه است که فضای هر اتاقی را پر از گرمی، نور و نشاط می سازد.همچنین رنگ زرد یک احساس اشتهاآور برای غذا فراهم می کند. البته استفاده بیش از حد از این رنگ می تواند باعث بی قراری و اضطراب شود

زرد در طراحی
زرد در طراحی | ایران مشاوران

زرد نمایانگر خورشید، زندگی بخش، فعالیت و جنبش متداوم است. وقتی سفید به زرد اضافه شود کیفیت لیمویی آن افزایش می یابد و اثر کلی، یک روشنایی فوق العاده می باشد

زرد در طراحی داخلی
زرد در طراحی | ایران مشاوران
زرد در طراحی
زرد در طراحی | ایران مشاوران

ترکیب رنگ زرد با بنفش( رنگ مکمل زرد که مستقیما مقابل آن، در چرخه رنگ قرار گرفته است ) می تواندفضا را جذاب و منحصر به فرد نماید. این پالت های رنگ های مکمل، ایجاد حرکت میکنند به خصوص وقتی در فضای پیرامون باشند. تقریبا غیر ممکن است احساس افسردگی بکنید وقتی محیط اطراف شما با ترکیبی از زرد یا هر یک از رنگمایه های آن ترکیب شده باشد.

زرد در طراحی
زرد در طراحی | ایران مشاوران

تو مقالات بعدی به بررسی رنگ زرد در چرخه رنگ ها می پردازیم و پالت های رنگ زرد و در کنار رنگ های دیگر میبینیم

زرد در طراحی
زرد در طراحی | ایران مشاوران

برگرفته از کتاب هارمونی رنگ ا: تالیف: تینا ساتن/برید.ام.ولان/ ترجمه از مریم مدنی

بازدیدها: 112

4 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x